DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Ovečky Zwartbles

 

Povídání o ovečkách ...... Zwartbles

 

Hned na začátek a na vysvětlenou bychom chtěli upřesnit, co znamená název tohoto plemene a jak se správně vyslovuje, jelikož tady panuje nejistota. Zwartbles znamená "černý s lysinou" a vyslovuje se s holandskou výslovností (ne něměcky) tzn. tak, jak je psáno.

Plemeno Zwartbles se rychle zatřídilo z původně hobby plemene mezi užitková plemena a dosahovanými výsledky se řadí mezi ta nejlepší. Je to dáno nejen schopnostmi zvířat, ale samozřejmě i kvalitou chovatelů. Takže lze říci, že dobří chovatelé si volí do chovu plemeno ovcí Zwartbles:-)

 

Plemeno Zwartbles ZW

Plemeno vzniklo na počátku 20. století v Nizozemí v provincii Drenthe z místního plemene Schoonebecker postupným křížením Frískou ovci a plemenem Texel. Do České republiky bylo první základní stádo tohoto plemene dovezeno z Holandska, v počtu 35 jehnic a 2 plemenní beránci, v roce 1997, tehdejší splečností ZEMPRO Zbyslav, spol. s.r.o. Díky vzhledu zvířat, jejich klidné povaze a užitkovým vlastnostem byl od počátku mezi chovateli velký zájem o pemenná zvířata do chovu. Podle statistických údajů se v České republice v roce 2010 chovalo 17 stád, s počtem 435 bahnic. .... a to tam ještě nezapočetli naše malé stádečko:-)

Základní charakteristika

Jedná se o plemeno s kombinovanou užitkovostí. Základní zbarvení rouna je tmavě hnědé, hlava a nohy jsou černé, bez obrůstu vlny. Plemennými znaky je široká bílá lysina na hlavě, bílé znaky na končetinách a na konci ocasu. Vlna je sortimentu BC-C. Plemeno je většího tělesného rámce, s dobrou mléčností a zmasilostí. Bahnice v dospělosti dosahují ž.h. 60-70 kg, berani 110 - 120 kg. Průměrná plodnost je 200%, bahnice mají vynikající mateřské vlastnosti a lehké porody. Obě pohlaví jsou bezrohá a klidného temperamentu.


 

 

 

: