DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Prasátka Kune Kune

Naše prasátka Kune kune

srpen 2016

Naše Emilka je prostě nejlepší....aniž by se o tom někomu zmínila...(pravda měla tedy větší bříško...ale u Kuňáků to fakt nepoznáte:-) .....nám v červenci porodila 10 selátek - 5 holek a  5 klůků....až na Ferdu, který má něco se zadnima nožkama ...a tudíž se s kamarádkou Bertičkou ( aby mu nebylo smutno) ...přesunul na naši předzahrádku...kde jim vyvařuji kašiky, mléčko s piškotkama ...apod.... jsou všechna selátka fit a čím dál tím odvážnější .... volně opouštějí výběh s maminkou a rozněžňují nám procházející pocestné:-)

           

Aktuálně máme 2 čistokrevná - papírová:-) prasátka KUNE KUNE přivezená z Rakouska.

                    Náš  monty       

a  naše Emilka

 

a nově i jejich piglitci, ....kteří pro nás byli trochu překvapením....Kuňáci jsou známí svou rozvahou v početí rodiny, ale asi to Montymu zapomněli říct... protože se Emilce 22.11.2015 narodila naše první 4 selátka. Mrňatům se daří dobře a den ode dne jsou větší ....tlusťoši:-)

...představujeme mrňata:

 

 

 

 ..... březen 2016

selátka odcestovala do svých nových rodin.... a tak už je Emilka zase u Montyho... no bylo to velké vítání .....ale co si budeme povídat.....papu je papu

 

.......a jak to vlastně všechno začalo........... o rok dříve ...

.......Tak už je to tady, tentokráte jsem se asi opravdu musela zbláznit…. jako můj narozeninový dárek jsme pořídili (na mé výslovné přání) … 2 prasečí slečny karkulku málinku.

 

 

…nenechte se ale mýlit… žádný chlívek, žádné zbytky… holky jsou kříženky plemene „kune kune“ (zhruba 70%), což je malé plemeno domácích prasátek z Nového Zélandu. Tradičně byli chování domorodými Maory a kunekune znamená v jazyce Maorů „buclatý“.  Mají to být pastevecká prasátka… tudíž … papají travičku a zeleninku a ovoce:-)… a taky prý trochu šrotu…radši ječmenný:-)

Karkulka a Málinka tedy zatím opravdu papají pouze travičku a spokojeně u toho pochrochtávají… co se týče ovoce, tak pohled na jablíčko, které jim nesu, jim evidentně zvedne náladu, zato s mrkvičkou a zelím mě poslaly…no víte kam:-)

 

emilka

Emilku jsem si přivezli 1.9.2014 až z Rakouska.  Emilka je naše první čistokrevné Kune kune prasátko a její papíry o původu k nám došly až z dalekého Holandska.

Emilka je zlatíčko, ale taky neskutečná "mršena"... Petr jí dokonce čas od času říká malá svi..    ...což je tedy ovšem taky pravda:-)

Všechny tri holky mají ve zvyku vítat nás hlasitým kvičením....no a čím menší prasátko, tím větší kvikot...(mluvím o Emile). Druhý týden, co jsme si Emilku přivezli, jsem si všimla, že holky mají průjem a celá vyděšená jsem okamžitě volala veterináře a donutila ho k tomu, aby mi okamžitě vydal léky proti průjmu.Veterinář se mile usmíval a řekl: "no, když myslíte, tak jim dejte tuhle medicínu - 5 dnů po sobě, ....ale chutnat jim nebude".

Naše prasátka chováme volně ve výběhu a kdo se někdy pokoušel chytit prase, tak ví, že je to úkol nadlidský. Holky na nás zvyklé jsou, to ano, ale jsou zvykle na to, že je drbeme, dáváme dobroty a tak podobně, rozhodně se odmítaly nechat chytit a do tlamičky vpravit nechutnou tekutinu, kterou, když už jsme do nich dostali, teda vždycky hned vyslintaly ven.... lék jsme zvládli podávat 2 dny, pak jsem volala veterináři... jestli by 2 dny nestačily... prasátka byla bez průjmu a  my bez bubínku v uších.... ještě dodnes se mi zdá, že na nás sousedi posílají ochranáře za trápení zvířat.... ten kvikot by přehlušil i požární sirény z naší hašičky.